وزوز گوش یك صدای غیرطبیعی در گوش یا درون سر است بدون این‌كه با منابع خارجی ایجادكننده آن ارتباطی داشته باشد. معمولا صدا به صورت زنگ، وزوز و همهمه احساس می‌شود كه می‌تواند به صورت حمله‌ای، دائمی، ضربان‌دار یا یكنواخت یا حتی همراه با كاهش شنوایی باشد.

وزوز گوش معمولا ناشناخته است، اما ممكن است به علل آسیب در حلزون گوش، سیستم عصبی، عروقی، مكانیكی، عضلانی یا بدخیمی باشد.

اختلالات گوش:حدود 90 درصد از موارد وزوزگوش به علت جرم گوش یا عفونت گوش میانی می‌باشد. در پیرگوشی نیز به طور شایع وزوز گوش وجود دارد. كسانی كه به علت ضربه‌های صوتی دچار كاهش گذرای شنوایی شده‌اند، اگر به طور دائم در معرض ضربه‌های صوتی قرار گیرند ممكن است دچار كاهش شنوایی دائمی شوند، لذا وزوزگوش در این افراد یك علامت هشدار دهنده است.

علل قلبی عروقی: دومین علت شایع وزوزگوش است و یك سوم بیمارانی كه وزوز شدید گوش دارند مبتلا به اختلال قلبی عروقی هستند و 75 درصد این افراد دارای فشارخون بالا می‌باشند.

اختلال نورولوژیك یا ضربه به سر: در 5 تا 10 درصد موارد منجر به وزوزگوش می‌شود. در تصادفات رانندگی در اثر تكان‌های شدید سر به عقب و جلو معمولا چند روز تا چند هفته وزوزگوش ایجاد می‌شود.

عوارض دارویی:شامل 5 تا 10 درصد موارد می‌شود كه از جمله داروها، آسپیرین، مسكن‌ها و برخی آنتی بیوتیك‌ها، ضد افسردگی‌ها و آرامبخش‌هاست. در این موارد وزوزگوش قبل از كاهش شنوایی علامت هشداردهنده است و ادامه مصرف دارو گاهی منجر به كاهش شنوایی غیر قابل برگشت می‌شود.

بیماری‌های دندان:باعث احساس پرشدگی و فشار و تشدید وزوزگوش و حساسیت روی مفصل گیجگاهی ـ فكی می‌شود.

بیماری‌های سیستمیك:بیماری تیروئید و افزایش چربی خون بخصوص وقتی همراه با كاهش شنوایی یا سرگیجه باشند، می‌توانند عامل وزوزگوش باشند.

بیماری‌های روحی و استرس: می‌توانند عامل بوجود آورنده یا تشدید كننده وزوزگوش باشند.

ارتباط بین شریان و ورید:می‌تواند باعث وزوز خفیف گوش شود كه شایع‌ترین علت آن تومور می‌باشد كه با بزرگتر شدن تومور و تهاجم به گوش میانی، بیمار دچار كاهش شنوایی نیز می‌گردد.

انقباضات نرم كام:بیمار احساس پرشدگی گوش و بعضی از اختلالات شنوایی می‌كند. علائم آن در زمان استرس افزایش می‌یابد.

انقباض عضلات گوش:انقباض ناگهانی عضله ركابی گوش موجب بروز صدای غرش می‌گردد و بروز آن به دنبال یك صدای بلند و خاص است.

وزوزگوش ضرباندار در یك خانم جوان و چاق ممكن است به علت وجود فشارخون خوش خیم داخل مغز باشد.

درمان: درمان قطعی، شناخت عامل بوجود آورنده بیماری است و سایر درمان‌ها كمكی هستند. بیمار از صدای بلند و از نوشیدن نوشابه‌های كافئین‌دار، قهوه، چای، كولا، شكلات و سیگار باید اجتناب كند. داروهای تشدید كننده وزوزگوش حذف شود. افسردگی یا اضطراب احتمالی درمان گردد و از روش پوشاندن صدای وزوزگوش با صدای موسیقی استفاده شود؛ زیرا صدای اضافه شده از خارج بهتر از صدای داخلی تحمل می‌شود.

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 30 فروردین 1389    | توسط: مسعود (شیطونک)    | طبقه بندی: دانستنی ها،     | نظرات()