مغز قابلیت به خاطر سپردن هر موضوعی را داشته و فقط به كمی تمرین و ممارست نیاز دارد.

آیا شما هم جزء افراد فراموشكار هستید؟ آیا می‌توانید نام عناصر درس شیمی را به یاد آورید؟ و یا اینكه تاریخ اولین برخورد با همسرتان را به خاطر می‌آورید؟ مسلماً خیر. این به دلیل آن است كه حافظه به صورت انتخابی عمل می‌كند.

بقیه در ادامه

برخی از مسائل را به دلیل اهمیت بیشتر آسانتر از بقیه به ذهن می‌سپاریم. اما مغز قابلیت به خاطر سپردن هر موضوعی را داشته و فقط به كمی تمرین و ممارست نیاز دارد. در زیر شما را با روش‌های بهبود حافظه، آشنا خواهیم كرد.

 مسئله– به جای پرداختن و وارد شدن به مطالب پیچیده روان‌شناسی در زمینه حافظه كوتاه‌مدت و بلندمدت بیایید فقط قرار بگذاریم دیگر مسائلی كه نباید فراموش می‌كردیم را از قلم نیندازیم.

 برای مثال هر كسی، شاید به غیر از معلم شیمی، شما را به خاطر به یاد نیاوردن فرمول یك ماده خاص خواهد بخشید. با این حال ممكن است هنگامی كه در تخت‌خواب خود دراز كشیده‌اید به دلیل به خاطر نیاوردن تلفن دوست صمیمی‌تان كلافه و پریشان شوید. در زیر مواردی را كه باید در به ذهن سپردن آنها تلاش نمایید، آورده شده است:

اسامی، شماره‌های تلفن، قیافه‌ها، كارها، قرارهای ملاقات، تاریخ‌های تولد، گفت‌وگوها و حقایق.

 به یاد نیاوردن موارد فوق معمولاً نتیجه توجه نداشتن به اندازه كافی می‌باشد. اگر برایتان مهم بود هیچ‌گاه فراموش نمی‌كردید. بار دیگر كمی بیشتر سعی و دقت كرده و ببینید تا چه اندازه بیشتر موفق خواهید شد. همچنین مشخص كنید كه كدام حافظه را دارید: بصری یا سمعی، وقتی این سوال معلوم شد در موقعیتی بهتر برای بهبود حافظه خود قرار خواهید گرفت.

 راه‌حل:
در این قسمت نكاتی مهم جهت بهبود مهارت‌های به ذهن سپردن مسائل، آمده است:

 فعال باشید– این در مورد هر چیزی باید اعمال شود. هنگامی كه در حال شنیدن، تفكر و مطالعه كردن هستید سعی كنید از مطالبی كه فرد دیگری به شما گفته، نكته‌برداری كنید. اگر بی‌حال و غیرفعال باشید، مغزتان دچار كندی و تعلل خواهد شد و اگر برای فعال بودن تلاش كنید، ذهنتان آنچه را كه می‌بیند و می‌شنود ثبت نموده و راحت‌تر می‌توانید آن را به خاطر بسپارید.

 تمركز كنید– به جزئیات دقت كنید. در طول روز چیزهای بسیار زیادی را می‌شنویم اما تنها آنهایی را به یاد می‌آوریم كه برایمان اهمیت داشته باشد. مسائل مورد اهمیت خود را گسترش و بسط دهید تا بیشتر بتوانید آنها را به ذهن بسپارید. یك روش خوب این است كه همه چیز را حیاتی فرض كنید. وانمود كنید كه یك كارآگاه جنایی هستید و هر آنچه كه در پیرامون شما در حال اتفاق افتادن است، حائز اهمیت است.

 ایجاد پیوستگی نمایید- بین آنچه كه می‌خواهید به یاد بسپارید و آنچه كه قبلا در ذهن دارید ارتباط به وجود آورید. این ارتباط می‌تواند یك‌ رنگ، یك عدد یا یك كلمه هم‌قافیه باشد. برای به خاطر داشتن بخشی از چیزهای مختلف، تصاویری كه هم‌قافیه با اعداد ‌باشند را برای خود مجسم نمایید. همچنین می‌توانید از كلمات مخفف و تركیب اسامی و یا متصل نمودن اول حروف كلمات (مانند حروف ابجد) استفاده كنید.

تكرار نمایید– روش تنبیه معلم مدرسه‌تان را به یاد دارید؟ هر گاه فردی دچار خطایی می‌شد، مجبورش می‌كرد چندین و چند بار مطلبی را بنویسد. تكرار، برای به ذهن سپردن موضوعات كمك كرده و باعث حك شدن آن در مغزتان می‌گردد. هرگاه فردی را ملاقات می‌كنید، شروع به تكرار اسم او در ذهن خود نمایید. وقتی كسی شماره تلفنش را به شما می‌دهد، چندین بار آن را روی كاغذ نوشته و با صدای بلند تكرار كنید. اگر می‌خواهید مطلبی را حفظ كنید كافی است آن را چندین بار روی تكه‌ای كاغذ بنویسید.

 اسامی را به هم ربط دهید– وقتی با كسی كه با او قبلا آشنا شده‌اید، اما اكنون اسمش را به یاد نمی‌آورید، برخورد می‌كنید، دچار آشفتگی می‌شوید. مشكل را می‌توانید با مرتبط نمودن آن اشخاص با كسی كه به آنها شباهت دارد و یا با واژه‌ای كه با یكی از خصوصیات شخصیتی آنها نزدیك است، حل نمایید.

با اسامی آنها بازی كنید و یك تصویر خیالی از آنها در ذهن خود مجسم نمایید. برای به یاد آوردن اسم فردی می‌توانید حروف الفبا را از ابتدا بازگو نموده تا اینكه به حرف ابتدای اسم او برسید، حتما با این كار اسم را به خاطر خواهید آورد.

 تصویری با مفهوم ایجاد كنید- از هر آنچه كه می‌خواهید به خاطر بسپارید، تصویری خیالی در ذهن ایجاد نمایید. موضوعی را در ذهن خود تصور كرده تا بتوانید همه چیز را به صورتی واضح مشاهده كنید. سپس وقتی چیزی را فراموش كردید، این تصویر را مجسم كنید تا مغزتان اطلاعات از دست رفته را بازیابی نماید.

نوشته شده در تاریخ شنبه 14 آذر 1388    | توسط: مسعود (شیطونک)    | طبقه بندی: عکس،     | نظرات()